Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >  Komentarze

12 / 12 / 2004

Industrialnie na Szerokiej



tak niedługo prawdopodobnie będzie wyglądać ulica Szeroka



a tak wygladała w latach osiemdziesiątych


Gwałtowna przemiana najstarszej zabudowy dawnego miasta żydowskiego czyli szczelna i wysoka zabudowa posesji przy ulicy Szerokiej 12 (którą pilnie od jakiegoś czasu obserwujemy) budzi powszechne zdumienie, szczególnie wśród osób pamiętających ten budynek z lat osiemdziesiątych XX wieku.
Wysiłki Fundacji Rodziny Nissenbaumów, z uporem latami zabiegającej o zabudowę niezgodną z warunkami wzizt oraz szczegółowymi zaleceniami konserwatorskimi z 1998 roku, zaowocowały zrujnowaniem obiektu. Determinacja Fundacji do znacznego powiększenia gabarytów budynku była tak duża, że wystąpiła nawet do ówczesnego Prezydenta Miasta Krakowa o "spowodowanie wydanie zezwolenia (na budowę) z pominięciem brakującej zgody z jednego lokalu".
Co do wartości historycznej kamienicy, to uczestnicy całego procesu nie mogli się zdecydować-jest, czy nie jest zabytkiem. Wojewoda Małopolski w 2001 roku twierdził, że nie jest, ostatni projektant już w 2004 roku ? również. Konserwator Wojewódzki natomiast informuje, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków, ale zgodę na zabudowę wyraża. Sprawy gabarytów są bez przerwy dyskutowane między stronami na piśmie, wysokość zabudowy pada coraz to inna. Według Urzędów wynosi 13 metrów, a według ostatniej robionej już w listopadzie ekspertyzy - 18,90m. Rozpoznanie stanu istniejącego budzi zastrzeżenia- sąsiedzi informują Urząd o zarysowaniach w ścianach granicznych. Nadzór budowlany kontroluje inwestycję nie ruszając się zza kawiarnianego stolika.
Prawdziwą rewelacją są jednak ostatnie ekspertyzy. Dwóch niezależnych ekspertów (kominiarski i budowlany) stwierdza, że nadbudowa stwarza zagrożenie dla życia mieszkańców budynków sąsiednich. Ekspert budowlany określa jednocześnie do jakiej wysokości należy podnieść wszystkie przewody wentylacyjne i spalinowe, aby były zgodne z obowiązującymi normami.
Przewody- z blachy kwasoodpornej, stabilizowane systemem odciągów stalowych z całą pewnością nadadzą pierzei ulicy Szerokiej całkiem współczesnego "industrialnego" charakteru.

Poniżej - fotograficzna historia zmian kamienicy przy Szerokiej 12.

lata osiemdziesiąte
jako własność Fundacji Nissenbaumów


jesień 2004
grudzień 2004

013y




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione