Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >   Frans Masareel

Frans MASEREEL. ODKRYWANIE MISTRZA
Malarstwo - grafika - rysunek
17 maja - 21 sierpnia
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultry, Kraków, Rynek Główny 25

Wystawa blisko 300 prac wybitnego belgijskiego malarza i grafika, jednego z najbardziej płodnych współczesnych drzeworytników. Fransa Masereela nazywa się - podobnie jak Władysława Skoczylasa w sztuce polskiej - twórcą nowoczesnego drzeworytu belgijskiego.
W Galerii MCK zobaczymy nie tylko słynne grafiki artysty, lecz także liczne obrazy olejne, akwarele oraz ilustracje do książek Emila Verhaerena, Lwa Tołstoja, Charles'a De Costera czy Romain Rollanda.
Masereel, uczeń Jeana Delvina i Jules'a de Bruyckera, po wybuchu I wojny światowej osiadł w neutralnej Szwajcarii. Zetknął się wówczas z Romain Rollandem i Stefanem Zweigem, co wywarło ogromny wpływ na jego dalszą twórczość. Wkrótce rozpoczął współpracę z pacyfistycznymi periodykami "La Feuille" i "Les Tablettes". Uwagę opinii społecznej zwróciły szczególnie ilustracje dla "La Feuille", niezwykle spontaniczne i ostre w wyrazie. W ciągu trzech lat Masereel stworzył imponującą ilość ponad 1000 rysunków. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu "powieści w drzeworycie" - teki graficzne Moje godzinki (1918), Idea (1920), Miasto (1925), Syrena (1928).
Uproszczone i zgeometryzowane formy, ich zmienny rytm, silne kontrasty bieli i czerni, zaskakujące zabiegi kompozycyjne decydują o niepowtarzalnej ekspresji drzeworytów Masereela. Tę technikę opanował do perfekcji, stała się jego głównym środkiem artystycznego wyrazu.
Wielkość artysty dostrzeżono w 1950 na Biennale w Wenecji, przyznając mu Grand Prix. Z inicjatywy belgijskiego Ministerstwa Kultury imieniem Masereela nazwano otwarte w 1972 Centrum Sztuk Graficznych w Kasterlee - znany ośrodek badawczy, szkoleniowy i wystawienniczy promujący sztuki graficzne, a także miejsce międzynarodowych konfrontacji artystycznych.
Pokazywane w Galerii MCK prace pochodzą z unikatowych zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie, Miejskiego Gabinetu Rycin w Antwerpii, kolekcji Dexia Bank oraz licznych kolekcji prywatnych. Ekspozycja przygotowywana z Prowincją Antwerpii będzie kolejną - po wystawach Marcela Mari?na, Jamesa Ensora i symbolistów z Brukseli - prezentacją artystów belgijskich w Międzynarodowym Centrum Kultury. Sponsorzy wystawy: Warta, Kredyt Bank

Patronat medialny nad wystawą: Onet.pl, Rzeczpospolita, Gazeta Antykwaryczna
Stały patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, The Warsaw Voice
Cena biletów: 8 zł - normalny, 5 zł - ulgowy
Godziny otwarcia: wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione