Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

Kazimierz.com  >  Komentarze

27 / 5 / 2006

Święto Ulicy Józefa po raz czwarty - teatralnie10 czerwca ulica Józefa już po raz czwarty będzie świętować.
Coroczna plenerowa impreza dla mieszkańców, turystów i sympatyków Kazimierza weszła na stałe w czerwcowy kalendarz kazimierskich imprez. W założeniu- forma ludycznej zabawy integrującej wszystkich sympatyków Kazimierza, każdego roku organizowana jest pod innym hasłem. Wielokulturowo jest zawsze, bo ulica Józefa jest i była wielokulturowa. Była, bo przez 700 lat zgodnie żyły tu społeczności polska i żydowska. Jest i dzisiaj, bo sława dzielnicy zwabiła do osiedlenia się właśnie tutaj i Irańczyka, i Chorwata, i Afrykańczyka, i Francuza wreszcie, którzy corocznie (no, dodajmy z pomocą polskich żon) prezentują kulturę swoich krajów podczas Święta Ulicy Józefa. Może ta otwartość cudzoziemców, a może klimat ulicy spowodował, że ściągnęli tu inni – Polacy co prawda, ale entuzjaści obcych kultur, a w szczególności kulinariów. Mamy tu wielbicieli Prowansji. A całkiem niedawno w pobliżu „kamienicy Wojewodzińskiej” (ul. Józefa 2/Krakowska 20) zapisanej w pamięci przede wszystkim pobytem cesarza Józefa II w jego podróży przez Galicję w 1773 r, zaistniała Monarchia – specjalność kuchnia austriacka.
Tak więc będzie teatralnie. Na ulicę wróci teatr Pławna 9. Wróci, bo to właśnie Dariusz Miliński i jego grupa teatralna, ich stwory, machiny, teatr ognia, byli przebojem pierwszego Święta Ulicy Józefa. Będą klezmerzy, muzyka perska, irlandzka, cała góra Barwinków i wszelka inna muzyka.
Ale będzie coś jeszcze.
Będzie akcja malarska „Wizja Kazimierza – oczami artystów”. Dotychczas podczas Święta tradycyjnie malowały dzieci. Najpierw ma asfalcie. W zeszłym roku dostały do dyspozycji wielkogabarytowe płótno. W tym roku organizatorzy postanowili wciągnąć do zabawy krakowskich artystów. Właściwie nie do zabawy, ale do artystycznej formy wypowiedzi na temat kierunku rozwoju Kazimierza – historycznej dzielnicy wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Spróbujemy podjąć dialog o obecnym i przyszłym kształcie tego cennego historycznie i kulturowo obszaru. A że ulica jest malarska, to i dialog publiczny przybiera malarską formę. Zapraszamy wszystkich kazimierskich artystów, grafików, architektów albo po prostu radzących sobie z pędzlem do plenerowego malowania na ulicy Józefa (zgłoszenia galeria Szalom – tel: 12/ 430-65-05 lub stawiennictwo spontaniczne w w/w galerii w dniu 10 czerwca). Początek akcji malarskiej o godzinie 14.00).

ZAPRASZAMY !PROGRAM ŚWIĘTA


Poprzednie edycje Święta Ulicy JózefaOrganizatorem Święta Ulicy Józefa jest Stowarzyszenie Ulica Józefa oraz Rada Dzielnicy I.

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski

www.krakow.pl


Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Rozwój inicjatyw lokalnych”ZDJĘCIA


013y
Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione