Kazimierz.com
Dziś jest
Podyskutuj na
Facebooku

























Kazimierz.com  >   Zabytki  >  Kościół OO. Augustianów (św. Katarzyny)

Rys historyczny

Kościół OO. Augustianów (św. Katarzyny) oraz klasztor Augustianów - znajduje się przy zbiegu ulic Augustiańskiej i Skałecznej, został wybudowany i konsekrowany za Kazimierza Wielkiego w XIV w. Na przełomie XIV i XV wieku powstała od strony południa kruchta, a w XV w. postawiono niską dzwonnicę oraz dobudowano do fasady kaplicę św. Jana. W tym samym czasie powstała przy nawie południowej kaplica św. Moniki, w której od 1727 mieści się oratorium augustianek. Ponieważ w głównym ołtarzu kaplicy dominującym motywem jest Matka Boska Dobrej Rady, jej święto (26 kwietnia) to jedyny dzień, w który można zobaczyć tę kaplicę. Od strony północnej także w XV wieku dobudowano do świątyni kaplicę Bractwa Najświętszej Marii Panny Pocieszenia (Bractwa Paska Rzemiennego). Dziś mieści się tam jedynie kościelny magazyn. Ogromny pożar w 1556 roku zniszczył wnętrze całego kościoła i ołtarz główny. W 1631 roku kościół został całkowicie odnowiony. W 1786 roku na skutek trzęsienia ziemi kościół św. Katarzyny został ponownie zniszczony. Na przełomie XVIII i XIX w. Austriacy zamknęli kościół, a następnie zamienili go na magazyn, co spowodowało wyniszczenie budynku i decyzję o zburzeniu świątyni. Nie doszło do tego jednak i w połowie XIX w. przeor klasztoru augustianów Bonawentura Świętczak rozpoczął gruntowny remont kościoła. W 1864 r., po ukończeniu prac, został on ponownie konsekrowany. W prawie niezmienionej postaci wznosi się do dziś jako piękna, trójnawowa gotycka świątynia w typie bazylikowym, w której od lat 70-tych prowadzone są prace konserwatorskie mające na celu jak najlepsze zachowanie tego cennego zabytku.

Architektura

We wnętrzu kościoła, w nawie południowej warto zwrócić uwagę m.in. na pomnik nagrobny kasztelana krakowskiego Wawrzyńca Spytka Jordana i jego rodziny oraz figurę św. Rity da Cascia. W nawie północnej rzuca się w oczy barokowy ołtarz z obrazem św. Augustyna i portal prowadzący do kaplicy Bractwa Najświętszej Marii Panny Pocieszenia. Obok portalu znajduje się płaskorzeźba XVII-wieczna przedstawiająca Jezusa Chrystusa w Ogrójcu. W nawie głównej zwraca uwagę XV-wieczna figura Madonny z Dzieciątkiem na gotyckim filarze. Prawdziwa perła mieści się jednak w prezbiterium. Jest to ogromny ołtarz główny z XVII wieku ufundowany przez S. Starczowskiego. Przedstawia zaślubiny św. Katarzyny oraz figury świętych augustiańskich.

Będąc na krużgankach warto obejrzeć kaplicę Bł. Izajasza Bonera z XVII w., w której spoczywają jego relikwie oraz kaplicę Matki Boskiej Pocieszenia gdzie znajduje się niezwykle rozbudowane, monumentalne dzieło przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu śś. Augustyna i Mikołaja z Tolentynu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dwa witraże, jeden przedstawiający Matkę Boską Częstochowską, a drugi św. Maksymiliana Marię Kolbego. W XIV-wiecznej kaplicy św. Doroty niegdyś znajdował się kapitularz a od XVII wieku ponownie pełni ona swoje pierwotne funkcje, obecnie należąc do grekokatolików. Będąc na krużgankach warto ponadto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz św. Walentego, także barokowe obrazy wyobrażające śś. Augustyna i Monikę, model pomnika papieża Piusa IX i nagrobek Jana Mrowińskiego.

Klasztor Augustianów

Klasztor ten przylega do północnej części krużganków. Budowany był na przełomie XIV i XV w. kiedy to Augustianie przybyli na Kazimierz. W XVII w. został nadbudowany o jedno piętro a na początku XX w. został całkowicie odrestaurowany.

mtq




Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione